Bunca yıllık konaklama sektöründe turizmciyim,
Türsab’a ve burada seçim yarışına girenlerin beni
Ve benim gibi Turizm emekçilerini temsil ettiğine hiç
İnanmıyorum…
 
Turizmci olmayan geniş kitlelerde Tursab’ın bir meslek
birlikteliği olduğunu sanıp bütün turizmcileri temsil ettiğini
düşünebilirler . 
Oysaki durum göründüğünden çok farklı…
 TURSAB, sadece seyahat acenteleri birliğinden öteye gidememiştir.
Bana göre acentecilerden başka kimseyi temsil etmiyor.
Sektörün bunca sorunları yaşadığı şu günlerde TURSAB’ın
Ne çözüm ürettiğini görebilirsiniz ne de konuya hâkim olduğunu.
Türsab ismi özellikle başkanlık seçimlerinde basında adını sıklıkla duyurur.
Arada bir hükümete turizmin sorunlarını ve sektörün can çekiştiğini anlatır.
Yakarmaktan başka bir şey yaptığını bugüne kadar görmedim.
Çözüm odaklı bir çalışmanın içinde olduklarını görmek sadece rüya olur.

Türsab'ın,tüm turizmcileri bir araya getirip paneller düzendiğini ve beyin fırtınası yapıldığına,
çok fazla şahit olmadım…
Ama Türsab’ın ne anlama geldiğini misyonunun ne olduğunu birde beraber okuyalım;
 
İşte Türsab’ın Misyonu
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 28 Eylül 1972 tarihinde yürürlüğe giren 1618 sayılı "Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu" uyarınca kurulmuş olan bir meslek birliğidir. TÜRSAB’ın temel amacı, seyahat acentalığı mesleğinin ve faaliyet alanının temelini oluşturan turizm sektörünün gelişimine katkıda bulunmaktır.
1618 sayılı kanunun belirlediği yetkiler çerçevesinde meslek disiplininin sağlanması, mesleğin gelişimine ilişkin faaliyetler, seyahat acentalarının karşılaştıkları sorunların çözümü yönünde yapılan çalışmalar, TÜRSAB’ın hizmet alanı içinde yer alan önemli işlevler arasındadır. 
Turizm sektörümüzde yaşanan gelişmeler ve karşılaşılan sorunlara ilişkin tüm konuları ilgili mercilerin dikkatine sunmak, bu konuda kamuoyunu bilgilendirmek de TÜRSAB’ın temel amaçları arasında yer almaktadır.
Bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için, kamu ve özel sektör turizm kurumlarıyla ortaklaşa çalışmalar yapan TÜRSAB, turizm politikalarının geliştirilmesinde de önemli görevler üstlenir. TÜRSAB, çevresel, tarihi ve insani değerlerin korunması ve geliştirilmesi gibi turizmi yakından ilgilendiren konularda, bir sivil birlik olarak yol gösterici ve baskı grubu olma özelliği de taşımaktadır.
TÜRSAB’ın çalışmaları arasında uluslararası ilişkiler ve görev kapsamı içinde yürütülen tanıtım faaliyetleri önemli bir yer almaktadır. TÜRSAB, Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), Uluslararası Seyahat Acentaları Birlikleri Federasyonu (UFTAA), Avrupa Birliği içindeki Seyahat Acentaları ve Tur Operatörleri Birlikleri Grubu (ECTAA),  gibi uluslararası önemli kuruluşların üyesidir.
TÜRSAB, diğer ülkelerin muadil organizasyonları, tur operatörleri, seyahat acentaları birlik, federasyon gibi örgütleri ile ikili ve çok taraflı ilişkilerin geliştirilmesi yönünde de faaliyetler yürütmektedir.
 
Benim sözüm turizmcilere...
Bugüne kadar sizler Türsab’ın yukarıda anlatılan hangi konulara ışık tuttuğunu, ya da nerede ne yaptığına
tanık oldunuz seçim yarışı dışında!..
 
 
 
 
 
 

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner182